Miletín

Miletín je malé městečko nedaleko Hořic v tzv. Miletínské kotlině. První zmínky o obci pocházejí z roku 1124. Od roku 1241 až do husitských válek v roce 1410 byla obec v majetku německých rytířů. Později se střídala řada majitelů, např.také rod Valdštejnů.V roce 1560 byla obec povýšena na město.

V Miletíně určitě stojí za vidění zámek postavený na místě původního vodního hradu. Zámek v barokním slohu v roce 1609 vyhořel a nově empírově upraven v roce 1847. V zámeském parku na rozloze 9,2 ha je možné spatřit velké množství jehličnatých a listnatých stromů, např. smrk dvoubarvý, klokoč zpeřený či wistérie čínská.

V blízkosti zámku stojí gotický kostel Zvěstování P. Marie ze 13. století. Hranolová dvoupatrová zvonice u kostela v minulosti patrně sloužila jako vstupní věž řádového domu německých rytířů. Tři zvony jsou zasvěceny sv. Josefu, sv. Václavu a Panně Marii.

Významným miletínským rodákem je Karel Jaromír Erben. V jeho rodném domku je umístěn památník, založený roku 1811. Rodinné památky a dobový nábytek nám přiblíží dobu, v které básník žil.

Kdo se podívá do Miletína, určitě nepohrdne místní specialitou – „Miletínskými modlitbičkami“. Ty lze koupit hned u dvou výrobců. Buď u tradičního výrobce -„Erbenovy Miletínské modlitbičky“ nebo u jeho tradičního mnohaletého konkurenta v cukrářství Laušman pod názvem “Miletínské modlitbičky“.


Miletín

Miletín

Miletín
© ceskyraj.info 2005-2023