Polabské národopisné muzeum

Polabské národopisné muzeum, tak se jmenuje tento známý skanzen, lze najít velmi snadno. Je umístěn přímo uprostřed obce na malém náměstí.
Přerovský skanzen patří mezi nejstarší v naší republice. Celkem je zde 31 objektů, z toho 7 chalup, 6 špýcharů, 2 stodoly, kovárna, bednárna, myslivna, u které nechybí ani hospodářské zázemí. Bez zajímavosti není ani sušárna ovoce, studně a drobné objekty – chlívky, úly, zvonička, holubník, boží muka, náhrobky. Nechybí ani pohled do tehdejší školní třídy, kde sedí žáci.

Vnitřní vybavení jednotlivých stavení vystihují životní styl venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. století až do poloviny století dvacátého. Atmosféru nádherně dokreslují figuríny v dobových oděvech. Součástí výstavní expozice jsou výrobky tehdejší doby, které tak dokladují dokonalost tehdejší řemeslné výroby.
V době vánočních a velikonočních svátků zde probíhají prodejní výstavy lidových řemesel. Hospodyňky si zde mohou rovněž opsat řadu staročeských receptů, mohou si tak zkusit upéct tradiční české buchty či staročeské vánoční cukroví.

Posuďte sami – KOČIČÍ TANEC
Zvlášť se uvařily asi dvě třetiny a jedna třetina krup. Po uvaření se obojí smíchalo, osolilo a podle chuti přidal pepř a česnek. Směs se mastila jenom sádlem nebo na sádle osmaženou cibulkou. Podobně připravené čočce s kroupami se v Polabí říkávalo „Kočičí svatba“.
Dobrou chuť!


Polabské národopisné muzeum

Polabské národopisné muzeum

Polabské národopisné muzeum
© ceskyraj.info 2005-2023