Tábor

Tábor, původním názvem Chlum. V době husitských válek se na Chlumu konaly husitské pobožnosti. A protože Husité s oblibou dávali místům biblická jména, přejmenovali Chlum na Tábor. Tábor je zalesněný vrch nedaleko Lomnice nad Popelkou.

Na vrcholu stojí na místě původní kaple, barokní kostel Proměnění páně. Na severním úbočí kopce jsou kapličky křížové cesty (nově zrestaurovány). Křížová cesta končí studánkou Křížovkou se sochou Krista uzdravujícího nemocného. Podle pověsti je ve studánce léčivá voda, která prý uzdravuje bolavé oči.

Poloha Tábora s nádhernými výhledy do kraje přiměly Okrašlovací spolek v Lomnici nad Popelkou k výstavbě rozhledny, nejprve dřevěné (r. 1888), později zděné. Rozhledna byla vyhledávaným cílem turistů, bylo možné z ní spatřit čtvrtinu Čech. Dnes je však rozhledna v dezolátním stavu a pro veřejnost nepřístupná.

Nedaleko vrcholu se na lesní, turisticky značené cestě, nachází Allainův kříž. Stojí na uměle navršené mohylce obehnané plůtkem, jako vzpomínka na bratra knížete Rohana – Allaina, který zde zahynul při koňském dostihu.

Přibližně kilometr jižně od vrcholu Tábora stojí Allainova věž. Byla postavena r. 1862 jako vyhlídka a honosný lovecký posed a rovněž byla pojmenována podle tragicky zesnulého Allaina Rohana. Dnes je obrostlá lesní vegetací a ve značně zchátralém stavu. Původní vyhlídkový dřevěný ochoz je již zcela rozpadlý.


Kostel na temeni hory Tábor

Chátrající rozhledna na Táboře

Allainova věž
© ceskyraj.info 2005-2024