Zámek Mnichovo Hradiště

Václav Budovec z Budova (jeden z popravených 27 českých pánů) dal v 15. století na místě tvrze vzniknout původně renesančnímu zámku. Po Bílé hoře však zámek připadl Albrechtu z Valdštejna. Na přelomu 17. a 18. století byl zámek Arnoštem Josefem z Valdštejna přebudován na reprezentativní barokní sídlo. Vybudována byla také salla terena, jízdárna s konírnami a rozsáhlý francouzský park. Součástí barokního areálu je též kapucínský klášter s kostelem Tří králů a kaplí Sv. Anny, kde jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna.

Pro návštěvníky zámku jsou připraveny tří prohlídkové okruhy. První okruh nabízí dobové interiéry, s rozsáhlou sbírkou delfské fajáns, čínského, míšeňského a japonského porcelánu. K vidění je i zajímavá valdštejnská knihovna z Duchcova, kterou v 18.století spravoval známý G. Cassanova. V druhém návštěvnickém okruhu je k vidění zámecké empírové divadlo. Lze též navštívit kostel Tří králů s kaplí sv. Anny s lapidáriem barokních pískovcových soch a Valdštejnovou hrobkou.

Zámek žije mnoha koncerty, divadelními představeními a slouží též pro účely různých sympózií a rautů.Zámek Mnichovo Hradiště

Kaple sv. Anny
© ceskyraj.info 2005-2024